Freeplay-varusteet

Maski on ainoa pakollinen varuste tavallisissa harjoituksissa, eikä muita varusteita ole perusharjoituksiin pakko hankkia.

Freeplayssa onkin sitten vähän laajemmat vaatimukset ja freeplay-tyylin harjoituksissakin, jos sellaisia haluaa tehdä, ovat suojavarusteet tarpeen. Moni miettii, mitä suojavarusteita olisi pakollisen maskin lisäksi hyvä hiljaksiin alkaa hankkimaan.

oulu1 PBT1
Oulun miekkailutarvikkeen Suomessa tehtyjä nahkaisia kaulasuojuksia ja PBT:n kaula- ja solisluusuojus. (kuvat: Oulun miekkailutarvike)

Osviitaksi varustehankintoihin on tässä alla Ilkka Hartikaisen tekemä lista Espoon Historiallisen Miekkailun Seuran bolognalaisen miekkailun kilpailuvarusteista.
Sama setti sopii hyvin myös pitkämiekkaa ajatellen:

Pakolliset:
– maski
– pään takasuojus
– kyynärsuojat
– polvisuojat
– miehille alasuoja
– kaulasuojus
– takki (coachaustakki, miekkailutakki+joku plastron, Spessin takit, vastaavat)
– kengät
– säärisuojat
– suojakäsineet: yhden käden miekkailussa aseettomaan käteen riittää jokin pehmustettu käsine, miekkakäteen iskuilta suojattu käsine (ensifer, gauntlet, HEMA glove etc.)

PBT3 PBT2
PBT:n kovikkeellinen miekkailutakki, sekä miekkailuhousut lonkkasuojilla (kuvat: Oulun miekkailutarvike)

Suositeltuja:
– hammassuojat
– kyynärvarsisuojat
– reisisuojat
– Yhden käden miekan kanssa miekkakäden suojaa vastaava käsine myös toiseen käteen

Kiellettyjä:
– suojat, jotka ovat vaarallisia vastustajalle. Esim. sellaiset joissa on metallisia tai muita kovia, teräviä ulkonemia.
– teräskärkiset jalkineet
– suojat tai vaatteet, jotka jättävät paljasta ihoa selkeästi näkyville

-Mika-

spes1 spes2
SPES:in Axel Petterson Pro -miekkailutakki, sekä käsivarsi/kyynärpääsuojus
(kuvat: SPES Historical Fencing Gear)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s